BİR KUTU KİTAP’IN İÇİNDE NE VAR?- MAYIS 2018


Birçoğunuzun bildiğini düşündüğüm Bir Kutu Kitap, bu ay “Uzaklar” konsepti ile karşımızda. Bir Kutu Kitap hakkında çok fazla bilgi veremeyeceğim çünkü ben de ilk defa aldım ancak aylık gelirleriyle çok güzel hayır işler yaptıklarını duymuştum ve hem kitap okuyup hem de bu güzellikte benim de bir tuzum olsun istedim. Heyecanlı bekleyişimin ardından 3 Mayıs’ta kargomu elime aldım. Bu Ay Ne Okumalı? yazımı okuduysanız eğer okunacaklar listeme gönderdikleri bir kitabı hemen ekledim. Hatta okumaya başladım bile. Benim abone olmaya karar vermemde en büyük etken: Birçok farklı yazarı ve kitaplarını değerlendirip beğeninize sunmaları. Belkide benim hayatım boyunca adını duyup okuyamayacağım yazarları ve kitapları fark etme fırsatı vermeleri beni çok sevindirdi. Her insan gibi benimde kitap alışverişi yaparken öncelik verdiğim isimler vardır ve bunlar fazlasıyla tanınan yazarlar oluyor genelde. Ancak kıyıda köşede kalmış -elbette benim ulaşamadığım köşelerden bahsediyorum- birçok yazar ve onların harika kitapları var. Onlara şans vermek gerektiğine inanıyorum. Ayrıca gönderdikleri kitaplar gerçekten çok hoş. Eğer önceki kutularını incelerseniz ne demek istediğimi anlayacaksınızdır. Şimdi gelelim asıl konumuz olan kitaplara.
Kutunun içinden fotoğrafta gördüğünüz gibi;
-2 tane Bir Kutu Kitap ayracı
-Zarf içinde kartpostal*
-Seraphita – Balzac
-Sen Benim Hayatımsın – Ferzan Özpetek
-Veda Ederken – Juan Carlos Onetti, çıkıyor.
* Kartpostaldaki çiçekler en sevdiklerimden <3 Kitap konularını merak edenler için arka kapaklarından yazanları ekleyeceğim buraya. Keyifli okumalar.. SERAPHİTA – BALZAC

“Çoğu kez insana, daha önce içinde yaşadığı hataların tam karşıtı olan erdemleri edinmesi için bütün bir hayat daha gerekir.”

İnsanlık Komedyası’nın bugüne dek Türkçede eksik kalmış mistik temel taşlarından biri olan bu romanda, bazen Séraphita isimli zarif bir genç kıza, bazense Séraphitus adlı genç bir erkeğe dönüşen meleksi ve göksel kahraman; ruh, Tanrı, inanç, kadın ve erkek ilişkileri hakkındaki fikirleriyle iki yüz yıla yakın bir süredir insanlığı büyülüyor.

Balzac’ın, tıpkı ilk sayfalarda harikulade bir anlatımla bahsettiği o zor iklimleri ve yüksek tepeleri aşan okuyucularını metafizik bir şölenle ödüllendirdiği Séraphita, bambaşka bir Balzac’la tanışmak ve büyülenmek isteyenler için, İsmet Birkan’ın çevirisiyle ilk kez Türkçede…

“Séraphita benim ustalık eserim olacaktır. Bir Goriot Baba her gün yazılabilir ama Séraphita gibi bir yapıt bir ömürde ancak bir kez ortaya çıkar.”
Balzac

“Özellikle Séraphita beni her zaman derinden etkilemiş, hattâ rahatsız etmiştir.”
Carlos Fuentes

“Balzac ideal güzelliğe hiç bu kadar yaklaşmamıştı.”
Theophile Gautier

“Benim bugüne dek çevirdiğim en sıra dışı ve ilginç metin…”
İsmet Birkan

VEDA EDERKEN – JUAN CARLOS ONETTI

Kadın kafasında kurduğu tüm imgeleri unuttu, genç kızı tam karşısında durduğu gibi düşlediğini anımsadı, kızın yaşını, geçici güzelliğini, dürüst ve temiz yürekli ifadesinin sahteliğinin gücünü kabullendi. Yeniden, kendini hiç zorlamadan, eski bir alışkanlığın getirdiği kolaylıkla hayatı boyunca ona karşı kin duyduğu inancıyla genç kızdan nefret etmeye başladı.

Veda Ederken‘de Juan Carlos Onetti, bu kısa romanında ele aldığı konuya son derece farklı bir yönden yaklaşmış. Olayın kahramanı, son günlerini geçirmek için bir sayfiye kasabasına gelmiş, orta yaşın üstünde bir adamdır. Ama onu neredeyse hiç görmeyiz; öyküsünü kasabanın sakinlerinin gözünden bölük pörçük izleriz. Onetti’nin hınzır, çetin ama olağanüstü dünyasına hoşgeldiniz.

SEN BENİM HAYATIMSIN – FERZAN ÖZPETEK

Sadece bir yere kök salmayı başardığında gerçekten uzaklara gidersin.

Hayatın tüm renklerine tutkuyla bağlı, hepsi bir diğerinin öyküsüyle beslenen ilginç karakterler: aktör olmak isteyen bir santral operatörü, narsist bir trans, yıldızların ihanetine uğramış bir kasiyer, kleptoman bir prens… Aşkı ve dostluğu tüm benlikleriyle olumlayan bu kahramanların sevgisiyle sarmalanmış ünlü bir yönetmen… Her engelle daha büyüyen, çılgınca bir aşk… ve Roma…

Ferzan Özpetek’ten gerçek sevginin gücüne dair, sahici bir kadere başkaldırı romanı.

Çünkü sadece çılgıncasına âşık olanlar, bir insanı sevmenin ne demek olduğunu bilir.

BİR KUTU KİTAP’IN İÇİNDE NE VAR?- MAYIS 2018” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir